I OSK 1953/06
Administrative courts2007-01-05
Case number
I OSK 1953/06
Court
Naczelny Sąd Administracyjny
Judgment date
2007-01-05
Type
Postanowienie NSA
Judges
Barbara Adamiak
Ruling
Umorzono postępowanie z art. 161 ustawy p.p.s.a.
Judgment text
SENTENCJA
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Barbara Adamiak po rozpoznaniu w dniu 5 stycznia 2007 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej O., Rosja od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 sierpnia 2006 r., sygn. akt VI SA/Wa 732/06 o odrzuceniu skargi O., Rosja na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...], nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych postanawia 1) umorzyć postępowanie wywołane wniesieniem skargi kasacyjnej, 2) zwrócić O., Rosja, ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wpis od skargi kasacyjnej wysokości 100 zł.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z dnia
16 sierpnia 2006 r. odrzucił skargę O., Rosja, na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego lub przewozu na potrzeby własne bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych. W motywach uzasadnienia podał, że pismem z dnia 20 kwietnia 2006 r. wezwał skarżącą Spółkę do uiszczenia wpisu sądowego w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczone zostało pełnomocnikowi Spółki w dniu 25 kwietnia 2006 r., termin do uiszczenia wpisu upływał więc w dniu 2 maja 2006 r. Wpis sądowy został uiszczony na rachunek Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu 4 maja 2006 r., a więc po terminie.
W dniu 1 września 2006 r. (data stempla pocztowego) pełnomocnik Spółki złożył do Sądu I instancji wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wpisu od skargi. Natomiast dnia 28 września 2006 r. (data stempla pocztowego) wniósł skargę kasacyjną od powyższego postanowienia. Wojewódzki Sąd Administracyjny
w Warszawie postanowieniem z dnia 20 października 2006 r. przywrócił Spółce termin do uiszczenia wpisu od skargi. W związku z powyższym, w dniu 17 listopada 2006 r. (data stempla pocztowego) pełnomocnik Spółki cofnął skargę kasacyjną, wnosząc jednocześnie o zwrot uiszczonego wpisu od skargi kasacyjnej w wysokości 100 zł.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 161 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo
o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli skarżący skutecznie cofnął skargę. W myśl art. 60 powołanej ustawy, skarżący może cofnąć skargę, a cofnięcie wiąże sąd. Jednak sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności. Powyższe przepisy mają zastosowanie również do skargi kasacyjnej, zgodnie z art. 193 ustawy.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w rozpoznawanej sprawie nie zachodzą okoliczności stanowiące o niedopuszczalności cofnięcia skargi kasacyjnej. W związku
z tym, stosownie do art. 161 § 1 pkt 1 w związku z art. 193 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w punkcie 1 postanowienia.
W myśl art. 232 § 1 pkt 1 lit. a powołanej ustawy, sąd z urzędu zwraca stronie cały uiszczony wpis od pisma odrzuconego lub cofniętego, jeżeli odrzucenie lub cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu skargi – organowi, którego działanie
lub bezczynność zaskarżono, a także odpisu środka odwoławczego albo skargi
o wznowienie postępowania innym stronom. W niniejszej sprawie pismo cofające skargę kasacyjną nadane zostało w dniu 17 listopada 2006 r., zaś odpis skargi kasacyjnej przesłano Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego w dniu
20 listopada 2006 r. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że spełnione zostały warunki zwrotu uiszczonego wpisu w całości. Zgodnie bowiem z art. 83 § 3 ustawy, oddanie pisma w polskim urzędzie pocztowym lub w polskim urzędzie konsularnym jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Nie ma zatem znaczenia fakt, że cofnięcie skargi kasacyjnej dotarło do Sądu w dniu 21 listopada 2006 r., już po wysłaniu organowi administracji odpisu skargi kasacyjnej. W tym stanie rzeczy Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a i § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w punkcie 2 postanowienia.