II SA/Gd 721/06
Administrative courts2007-01-04
Case number
II SA/Gd 721/06
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Judgment date
2007-01-04
Type
Postanowienie WSA w Gdańsku
Judges
Andrzej Przybielski
Ruling
Odrzucono skargę
Judgment text
SENTENCJA
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Przybielski po rozpoznaniu w dniu 4 stycznia 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. K. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 2 października 2006 r. Nr [...] w przedmiocie nałożenia grzywny w celu przymuszenia wykonania rozbiórki budynku postanawia odrzucić skargę.
UZASADNIENIE
Zaskarżone postanowienie PWINB doręczono H. K. osobiście w dniu 4 października 2006 r. (por. zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych organu). Postanowienie to zawierało prawidłowe pouczenie o trybie i terminie do wniesienia skargi do sądu administracyjnego.
Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi do sądu minął w dniu 3 listopada 2006 r.
W dniu 13 listopada 2006 r. wpłynęła do PWINB skarga H. K., która następnie została przekazana przez organ do sądu.
W odpowiedzi na skargę wniesiono o jej oddalenie, ustosunkowując się do merytorycznych zarzutów skargi.
Z uwagi na fakt, iż stempel pocztowy z datownikiem odciśnięty na kopercie, w której została nadana skarga do organu był nieczytelny, Sąd zwrócił się do Naczelnika Urzędu Pocztowego w K. z prośbą o udzielenie informacji kiedy został nadany list polecony [...] przez H. K. zamieszkałego w N. K.
Z udzielonej odpowiedzi wynika, że przesyłka ta nadana została w dniu 7 listopada 2006 r.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Sąd odrzuci skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia (por. art. 58 § 1 pkt 2 ustawy).
Z akt sprawy jednoznacznie wynika, iż zaskarżone postanowienie doręczono skarżącemu w dniu 4 października 2006 r. Termin do wniesienia skargi minął w dniu 3 listopada 2006 r. H. K. nadał skargę w placówce pocztowej w dniu 7 listopada 2006 r., a zatem z uchybieniem terminu. Skarga ta nie zawierała także wniosku o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Z tych też przyczyn Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w związku z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) orzekł jak w sentencji postanowienia.