Ppolska.starec← UrzadnikLog in

II SA/Lu 8/07

Administrative courts2007-01-08
Case number
II SA/Lu 8/07
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Judgment date
2007-01-08
Type
Postanowienie WSA w Lublinie

Judges

Wojciech Kręcisz

Ruling

Odrzucono skargę

Judgment text

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Asesor WSA Wojciech Kręcisz, , , po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. Ś. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki p o s t a n a w i a odrzucić skargę. UZASADNIENIE Pismem z dnia 2 grudnia 2006 r. K. Ś. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie skargę na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania nakazu rozbiórki. Przedmiotowa decyzja została skarżącemu doręczone w dniu 26 października 2006 r. natomiast skarga została nadana w urzędzie pocztowym w dniu 2 grudnia 2006 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego , w odpowiedzi na skargę wniósł o jej odrzucenie z powodu uchybienia terminowi do wniesienia skargi. Rozpoznając sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Zgodnie z art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) - skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Jak wskazano na wstępie zaskarżona decyzja została doręczona skarżącemu w dniu 26 października 2006 r., a strona została prawidłowo pouczona o terminie i sposobie zaskarżenia tego rozstrzygnięcia. Trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upływał więc z dniem 27 listopada 2006 r., a jak wynika z akt sprawy (k. 6 akt sądowych) skarga została nadana w Urzędzie Pocztowym w Z., w dniu 2 grudnia 2006 r., a więc po upływie ustawowego terminu do jej wniesienia. Zgodnie natomiast z dyspozycją art. 58 § 1 pkt 2 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - wniesienie skargi po upływie terminu skutkować musi jej odrzuceniem. Dlatego też, działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 w zw. z art. 16 § 2 w/w ustawy należało orzec jak w sentencji.