Ppolska.starec← UrzadnikLog in

II SA/Wr 748/06

Administrative courts2007-01-08
Case number
II SA/Wr 748/06
Court
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Judgment date
2007-01-08
Type
Postanowienie WSA we Wrocławiu

Judges

Zygmunt Wiśniewski

Ruling

*Odrzucono skargę

Judgment text

SENTENCJA Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. E. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji garażu samochodowego (prefabrykowanego blaszanego) wraz z zagospodarowaniem terenu na działce nr [...] obręb Z. przy ul. P. [...] w D. postanawia odrzucić skargę. UZASADNIENIE Zarządzeniem z dnia 15 listopada 2006 r. Przewodniczący Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu wezwał stronę skarżącą – K. E. do uiszczenia wpisu sądowego od skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W, z dnia 25 września 2006 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji garażu samochodowego (prefabrykowanego blaszanego) wraz z zagospodarowaniem terenu na działce nr [...] obręb Z. przy ul. P. [...] w D. w kwocie 500 złotych (słownie pięćset złotych), stosownie do § 2 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 221, poz. 2193) - w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia wraz z pouczeniem o przysługującym jej prawie wniesienia zażalenia doręczono skarżącej w dniu 5 grudnia 2006 r. Ze zwrotnego potwierdzenia jego odbioru wynika, iż K. E. odebrała je osobiście. Zakreślony siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi upłynął w dniu 12 grudnia 2006 r. Powyższa opłata nie została uiszczona. Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje: Stosownie do treści art. 230 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) od pism wszczynających postępowanie przed sądami administracyjnymi w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pismem tym, co wprost wynika z § 2 art. 230, jest w szczególności skarga. Art. 67 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi stanowi m.in., że jeżeli stroną jest osoba fizyczna, doręczenia dokonuje się jej osobiście. Z takim przypadkiem mamy do czynienia w niniejszej sprawie. Zatem doręczenie odpisu zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu należało uznać za dokonane prawidłowo. Stosownie do treści art. 220 § 1 powyższej ustawy sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. Po myśli zaś § 3 art. 220 skarga, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis, podlega odrzuceniu przez sąd. Z tych względów orzeczono jak w sentencji postanowienia.